چرا خودروی برقی بخریم؟ مزایا و معایب اتومبیل برقی

خودروهای برقی یک مفهوم نسبتاً جدید در دنیای صنعت خودروبه شمار می آیند. اگرچه برخی از شرکت های بنام جهان با هدف مقابله با آلودگی هوا، کاهش میزان انتشار آلاینده‌ها و گازهای گلخانه‌ای و حفظ بیشتر محیط زیست، تمام مدل های اتومبیل خود را مبتنی بر پیشرو بودن و استفاده از برق قرار داده اند، اما برخی از آنها همچنین خودروهای هیبریدی را ارائه می دهند که هم برق و هم بنزین کار می کنند.

امروزه به دلیل افزایش روزافزون خودروهای برقی و محبوبیت استفاده بیش‌تر از این خودروهای پاک، رقابت نزدیکی بین شرکت‌های خودروسازی در سراسر جهان به وجود آمده و هر کدام تلاش می کنند تا از برنامه‌های خود برای طراحی و تولید خودروهایی بهتر و با توان پیمایش بیشتر رونمایی کنند. در ادامه مطلب از لندکروز ایران همراه شوید و اطلاعات خود را درمورد خودروهای برقی بالا ببرید.

 

خودروی برقی چیست؟

 

خودروهای برقی

 

خودروهای برقی، ماشین هایی هستند که قدرت خود را از باتری های قابل شارژ نصب شده در داخل خودرو دریافت می کنند. این باتری ها نه تنها برای تغذیه خودرو بلکه برای عملکرد چراغ ها و برف پاک کن ها نیز مورد استفاده قرار می گیرند. خودروهای برقی نسبت به اتومبیل های بنزین سوز معمولی باتری بیشتری دارند. این همان باتری هایی است که معمولاً هنگام راه اندازی موتور بنزینی مورد استفاده قرار می گیرد. تنها تفاوت در این واقعیت وجود دارد که در وسایل نقلیه برقی ، تعداد بیشتری از آنها وجود دارد که برای نیروی موتور استفاده می شود.

خودروهای بنزینی میزان آلودگی هوا، گازهای گلخانه ای و آلاینده ها را در هوا به مقدار زیادی منتشر می کنند و جان انسان ها را به مخاطره می اندازند. برای کاهش آلودگی هوا و داشتن هوای پاک تولید خودروهای برقی و به انبوه رساندن آنها یک قدم بزرگ به جلو است. اگرچه ممکن است هزینه بیشتری برای خرید خودروی برقی پرداخت کنید، اما نکات مثبت آن ها، نکات منفی را تحت الشعاع قرار می دهد.

 

 مزایای ماشین های برقی

 

خودروهای برقی

 

مزایای داشتن یک خودروی برقی بسیار مهم و زیاد است. این مزایا شامل هزینه های کمتر در دراز مدت گرفته تا کاهش هزینه های گزاف تعمیرگاه، البته مزایای ماشین های برقی در اینجا متوقف نمی شود.

 

1-خودروهای برقی محیط را آلوده نمی کنند.

بسیاری از رانندگان دوستدار هوای پاک، صرفاً دانستن اینکه خودروهای برقی برای محیط زیست بهتر هستند را یک دلیل کافی برای سرمایه گذاری می دانند. خودروهای برقی حتی سیستم اگزوز ندارند، یعنی انتشار آلاینده های آنها در حد صفراست. از آنجایی که وسایل نقلیه بنزینی کمک زیادی به ساخت گازهای گلخانه ای در جو زمین می کنند، تولید خودروهای برقی می تواند به ما در داشتن هوای پاک و سیاره ای سالم کمک کند.

 

2-مصرف برق خودروهای برقی از بنزین ارزانتر است.

هزینه مصرف برق خودروهای برقی نسبت به مصرف بنزین خودروهای بنزینی حدود یک سوم می باشد. با توجه به اینکه برق به طور قابل توجهی از بنزین ارزان تر است و از آنجا که به احتمال زیاد شما بیشتر اتومبیل برقی خود را در گاراژ خود شارژ می کنید، با نصب پنل های خورشیدی در خانه، شما می توانید حتی در زمینه تأمین انرژی در محل اقامت خود نیز صرفه جویی کند.

 

3. هزینه تعمیر و نگهداری خودروهای برقی خیلی کم است.

اگرچه همچنان قیمت خودروهای برقی یا EV از نمونه‌های بنزینی آن بیشتر می باشد اما به دلیل شارژ خانگی و هزینه کم تعمیر و نگهداری در بلند مدت مقرون به صرفه‌تر از بنزینی‌ها هستند. در خودروهای برقی به دلیل حذف بیش از ۲۴ قطعه مکانیکی معمولا به انجام سرویس‌هایی مانند تعویض روغن، فیلترها، تسمه، دنده‌ها و سیستم خنک کننده نیاز ندارند. از این رو افرادی که از خودروی برقی استفاده می‌کنند، نسبت به افرادی م که از خودروی بنزینی استفاده می‌کنند، حدود یک سوم هزینه کمتری پرداخت می کنند.

 

4- خودروهای برقی آلودگی صوتی ایجاد نمی کنند.

اگر در کنار یک جاده شلوغ زندگی می کنید یا چند ساعتی را در ترافیک رانندگی کرده اید، می دانید که اتومبیل های معمولی بنزینی چقدر پر سر و صدا می توانند باشند. در مقابل خودروهای برقی EVs تقریبا ساکت هستند. آنها در واقع بسیار آرام هستند که بسیاری از قانون گذاران در ایالات متحده آمریکا نصب دستگاه های صوتی را برای هشدار دادن به عابران پیاده در نزدیکی آنها پیشنهاد داده اند.

5- بهره مندی از تکنولوژی های برتر نظیر خودروهای خودران و هوشمند

6-کمک به کاهش وابستگی به نفت و فرآورده‌های نفتی

7-ضریب ایمنی بیشتر و بالاتر

8- زیبایی و جذابیت بصری

 

معایب ماشین های برقی

 

خودروهای برقی

 

البته که هیچ چیز عالی و کامل نمی باشد و اتومبیل های برقی نیز از این قاعده مستثنی نیستند. برخی از معایب ماشین های برقی شامل موارد زیر می باشد.

 

1-قیمت بالاخودروهای برقی

 قیمت بالای خودروهای برقی را می توان مهمترین عیب آنها دانست. زیرا به همین دلیل افراد زیادی هستند که علیرغم تمایل زیادشان موفق به خرید یک خودروی برقی نشده اند.

 

2-ظرفیت کم باتری خودروهای برقی

طبق آمار به دست آمده، ۲۳.۸۹ درصد از مشتریان ظرفیت پایین باتری های بکاررفته در خودروهای برقی و پیمایش مسافت های کوتاه به ازای هر بار شارژ کامل را علت اصلی استقبال نکردن از خودروهای مذکور می دانند.

 

3- نبود ایستگاههای شارژ خودروهای برقی

 با توجه به تحقیقات انجام شده در حدود ۴۶.۱۹ درصد از مردم معتقدند که نبود زیرساخت های لازم برای استفاده از خودروهای برقی مانند ایستگاه‌های شارژ درون شهری و برون شهری یکی از دلایل اصلی استقبال نکردن آنان از خودروهای برقی می باشد.

 

4-رانندگی با خودروهای چندان لذت بخش نمی باشد.

تقریبا تعداد زیادی از افرادی که رانندگی با خودروهای برقی را تجربه کرده اند، معتقدند رانندگی با خودروهای برقی به اندازه رانندگی پشت فرمان خودروهای معمول بنزینی و دیزلی که قدرت بیشتری دارند، لذت بخش نیست.

 

5- دشواری تعمیر و نگهداری از خودروهای برقی

 

 

فرق ماشین بنزینی با برقی

 

 

خودروهای بنزینی و برقی تفاوت های زیادی با هم دارند که برخی از آنها شامل موارد زیر می باشد:

 

1-اتومبیل های کاملا برقی راندمان بسیار بهتری در مقایسه با نمونه های بنزینی داشته و به شکل بهتری می توانند انرژی را به حرکت تبدیل کنند.

2-خودروهای بنزینی نسبت به خودروهای برقی از لحاظ راندمان انرژی وضعیت خوبی ندارند و قسمت اعظمی از انرژی موجود در باک خود را هدر می دهند.

3-میزان آلایندگی خودروهای برقی نسبت به خودروهای بنزینی تقریبا صفر است چراکه خودرو های برقی هیچ آلاینده ای تولید نمی کنند، اما درمقابل خودروهای بنزینی با سوختن سوخت در موتور احتراق خود، گازهای گلخانه ای ناسالم را به وجود می آورند.

4-به طور معمول وزن خودروهای برقی نسبت به اتومبیل های بنزینی کمتر است.

5-بنزین چگالی انرژی نسبتا بالاتری نسبت به باتری دارد.

 

لندکروز ایران تخصصی ترین مرکز وارد کننده ی بادی کیت و فیس لیفت انواع خودرو های وارداتی از قبیل کیت لندکروز، فیس لیفت پرادو، فیس لیفت بنز و فیس لیفت بی ام و می باشد. برای اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با شماره 09128000078 تماس بگیرید.

 


دیدگاه

ارسال نظر شما با موفقیت انجام شد