شوک کرونا و تاثیر آن بر بازار خودرو ایران

کرونا ویروس و نگران‌های ناشی از آن بر بازار خودرو نیز بی‌تاثیر نبوده است. تحقیقات بازار نشان می دهد که در هفته گذشته کاهش قیمت خودروهای تولید داخل از 3 ملیون تا 7 میلیون تومان رسیده است. ورود رسمی کرونا به ایران تاثیر بسزایی بر بازار خودرو ایجاد کرده است تا جاییکه بنابر گفته های فعالان بازار، خرید و فروش خودرو با اعلام رسمی ورود کرونا به ایران در طول این هفته با افت زیادی همراه بوده و حتی مراجعه شهروندان برای تعویض پلاک نیز کاهش یافته است و فعالیت مراکز تعویض پلاک نیز به طور کلی متوقف شد. با ما در لندکروز ایران همراه شوید تا بیشتر در مورد این موضوع جدی صحبت کنیم.

 

کرونا بر بازار خودرو ایران چه تاثیری می گذارد؟

 

شوک کرونا بر بازار خودرو ایران

 

هفته گذشته با اعلام رسمی خبر ورود کرونا به ایران توسط وزارت بهداشت، مسئولین این وزارت از مردم خواستند تا برای کنترل بهتر این ویروس، تا جای ممکن از خانه خارج نشوند و رعایت بهداشت فردی را جدی تر از همیشه دنبال کنند. از این رو تعداد مراجعان به بازار خودرو کاهش یافته و به دنبال تقاضا نیز روند نزولی پیدا کرده است.

در این زمینه، «سعید موتمنی» ‌رئیس اتحادیه نمایشگاه داران پایتخت می‌گوید: به جرات می‌توان گفت این روزها کسب و کارهای همکاران این حوزه نسبت به پیش از شایع شدن ویروس کرونا تا 80 درصد کاهش داشته است.

وی به ایرنا گفت: این روزها حتی مشتریان برای پرسیدن قیمت نیز مراجعه نمی‌کنند و نمایشگاه‌داران نیز در بهترین حالت به مشاوره تلفنی بسنده می‌کنند.

موتمنی در عین حال با اشاره به نزدیک شدن به ایام پایانی سال، گفت:‌ چند سالی است که تقاضا برای خرید در فروردین و اردیبهشت بیشتر از اسفندماه است، بر این اساس افرادی که فکر می‌کنند با نگه داشتن خودرو در ایام پایانی سال می‌توانند سود بیشتری ببرند، در اشتباهند. وی بیان‌داشت: افرادی که به دنبال خودرو برای مسافرت های نوروزی بودند، ماه‌ها قبل خرید خود را انجام داده‌اند.

 

شوک کرونا بر بازار خودرو ایران

 

به گزارش سلام نو، مقایسه قیمت خودروهای پرتیراژ داخلی در بازار امروز (دوشنبه ) نسبت به هفته گذشته نشان می‌دهد که علیرغم نزدیک شدن به روزهای پایانی سال که همیشه با تب‌وتاب خرید خودرو همراه بوده و این بازار را پررونق و قیمت‌ها را صعودی می‌کرد، اکنون تحت تاثیر کرونا ویروس، بازار خودرو نیز آرام شده و نزولی پیش می‌رود؛ به طوری که کاهش ۵۰۰ هزار تومانی تا ۶ میلیونی قیمت‌ها در بازار خودرو نسبت به هفته گذشته ایجاد شده است.

بررسی قیمت ها حاکی است قیمت برخی خودروهای مونتاژی بدون تغییر نسبت به چهارشنبه گذشته، با افت 20 تا 40 میلیون تومانی مواجه شده که از آن جمله کاهش 20 میلیون تومانی پژو 2008، افت 30 تا 40 میلیون تومانی سراتو و کاهش 20 میلیون تومانی هایما اس 7 قابل اشاره است.

 

 

 درگروه خودروسازی سایپا نیز بیشترین کاهش مربوط به خودرو سایپا ۱۵۱ بوده که افت سه میلیون تومانی داشته است. کمترین کاهش قیمت نیز مختص سایاپ ۱۳۲ و تیبا ۲ بوده است که حدود ۵۰۰ هزار تومان بوده است. هر دستگاه پراید 111 به 63.5 میلیون تومان، پراید 131 سفید به 59 میلیون تومان، پراید 131 با تنوع رنگ 61 میلیون تومان، پراید 132 سفید 63 میلیون تومان، پراید 132 با تنوع رنگ 64 میلیون تومان، پراید 151 به 64 میلیون تومان، تیبا رینگ فولادی 68 میلیون تومان، تیبا رینگ آلومینیومی 73 میلیون تومان، تیبا 2 سفید 75.5 میلیون تومان، تیبا 2 با تنوع رنگ 76.5 میلیون تومان، ساینا ساده 75 میلیون تومان، ساینا فول 75 میلیون تومان، ساینا اتوماتیک 93 میلیون تومان، کوئیک دنده‌ای 87 میلیون تومان و کوئیک دنده‌ای R 91 میلیون تومان قیمت‌گذاری شدند.

 

 

دیروز در گروه ایران خودرو، هر دستگاه سمند ال ایکس 102.2 میلیون تومان، سمند ای اف 7 به 114 میلیون تومان،  سمند ای اف 7 دوگانه‌سوز 127 میلیون تومان، سورن 127 میلیون تومان، دنا تیپ 1 به 146 میلیون تومان، دنا تیپ 2 به 161 میلیون تومان، دنا پلاس تیپ 1 به 168 میلیون تومان، دنا پلاس توربو 186 میلیون تومان، پژو 405 جی ال ایکس 95 میلیون تومان، پژو 405 جی ال ایکس دوگانه‌سوز 116 میلیون تومان، پژو 405 اس ال ایکس 110 میلیون تومان، پژو پارس دوگانه‌سوز 138 میلیون تومان، پژو پارس ال ایکس 134 میلیون تومان، پژو پارس اتوماتیک 158 میلیون تومان، پژو 206 تیپ 2 ساده 99 میلیون تومان و نوع فول آن 102 میلیون تومان قیمت خوردند.

 

به گفته برخی از کارشناسان بازار خودرو ، از آنجایی که شیوع ویروس کرونا در روزهای اخیر بازارهای زیادی را تحت تأثیر قرار داده است، بازار خودرو نیز از این امر مستثنا نخواهد بود و بنابراین احتمالاً رکود در روزهای آینده ادامه خواهد داشت.

ویروس کرونا که با نام کووید 19 شناخته می شود برای اولین بار در شهر ووهان چین شناسایی شد و تا به امروز در 12 اسفند به بیش از 60 کشور سرایت کرده است. به گزارش ایرنا، آمار ابتلای قطعی به ویروس کرونا در ایران تا ظهر یکشنبه ( یازدهم اسفند) به 987 نفر و فوت ناشی از آن در مجموع به 54 نفر رسیده است همچنین175 نفر از مبتلایان بهبود یافته و از بیمارستان ترخیص شده‌اند.

 


دیدگاه

ارسال نظر شما با موفقیت انجام شد